המטרות והשאיפות של הבלוג הזה

החלטתי להתחיל לכתוב בלוג כדי לרכז במקום אחד, פתוח וזמין, את כל הדעות והידע שלי בנושאים כלכליים-חברתיים. ברצוני להצטרף למאמץ להנגיש לציבור ידע מקצועי על נושאים כלכליים בתקווה לעורר דיון ציבורי אמיתי, כן ופתוח.

בעוד שמרבית השיח הציבורי, בוודאי בנושאים כלכליים, מתבסס על אינפורמציה חלקית, שקרים, סטטיסטיקות מעוותות ושיח שטחי ופופוליסטי, ישנם מספר כותבים אשר מנגישים לציבור מידע חשוב ומדויק עליו ניתן להסתמך. אני אישית נהנה לקרוא חלק מהכותבים בתחום ואני מניח שאני אצטט אותם ואפנה אל הכתבות, הטורים והמחקרים שלהם.

התרומה שלי לדיון הציבורי, או היתרון היחסי בז'רגון המקצועי, של בלוג זה הוא בהיותי "נער אוצר" לשעבר ובהכרותי עם האנשים והמאבקים אשר מעצבים את המדיניות הכלכלית של ממשלת ישראל. לכן אני מתכנן להתמקד בעיקר בנושאים אשר חומקים מתחת לרדאר של הדיון הציבורי ולאו דווקא בנושאים שנטחנו עד דק על ידי אינספור כותבים.

קל לראות שהתקשורת הכלכלית והשיח הציבורי עוסקים תמיד במספר נושאים "טרנדיים". נוצר מעגל קסמים אשר התקשורת מסקרת נושא מסוים- הציבור מתעניין בנושא ורוצה לקרוא עליו- התקשורת שוב כותבת על אותו נושא. עיון בעיתונאות הכלכלית בעשור האחרון יעלה מהאוב נושאים שלמשך תקופה העסיקו את כל המדינה ואז נעלמו כמו שבאו. קשה לזכור היום את העיסוק האינטנסיבי בבעיות האבטלה, העוני ו"בריחת המוחות" שכה העסיקו אותנו באמצע העשור הקודם. אחריהם הגיעו מחירי הנפט העולים, המשבר הכלכלי העולמי, החשש ליציבות הבנקים ומחיקת חסכונות הציבור עם נפילת הבורסה. ולבסוף הגיעו הריכוזיות, ה"תספורות" בשוק ההון, סביבת הריבית הנמוכה, מחירי הדיור, יוקר המחייה ואי השיוויון. גם הם כנראה יעלמו כפי שבאו כאשר יצוצו נושאים חדשים ו"בוערים" יותר. כל הבעיות הללו היו קיימות ברמה כזאת או אחרת עוד לפני שעלו לכותרות ונשארו רלוונטיות, שוב ברמה זאת או אחרת, אחרי שהפסיקו להיות סקסיות לעיסוק.

התקווה שלי היא שבלוג זה יצליח לעלות לסדר היום הציבורי נושאים שאינם זוכים ליחס הראוי להם ובצורה זאת נצליח לשבור את מעגל הקסמים, או לכל הפחות להרחיב אותו לנושאים נוספים וחשובים אשר מעצבים את פני החברה שלנו.

השאר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s